czwartek, 8 marca 2012

Kopia zapasowa


Wszyscy wiemy, jak ważne i pomocne mogą się okazać kopie bezpieczeństwa cen­nych danych w przypadku np. włamania do systemu czy ataku wirusa; Zazwyczaj ko­pia ( utworzona przez przeciętnego użytkownika ) zawiera jedynie najważniejsze dokumenty i inne potrzebne pliki. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy administratorami systemu? Nie możemy przecież skopiować jedynie plików, ale w naszej kopii powin­ny znaleźć się wszystkie ustawienia systemu operacyjnego. Można to zrobić na dwa spo­sobów: automatycznie lub ręcznie. Sposób automatyczny polega na użyciu specjali­stycznego oprogramowania, a ręczny wymaga od użytkownika odrobiny cierpliwości
dlatego opiszę sposób ręczny.
Najpierw musimy się zastanowić, co chcemy skopiować. Z mojego doświadczenia wy­nika, że najważniejsze elementy systemu, których kopie powinniśmy wykonać, to:
foldery użytkowników (np. dla systemu Windows XP),
ustawienia systemowe i konfiguracja programów,
kopie listów z naszego programu pocztowego,
książka adresowa.
Zapytasz pewnie, na jakim nośniku sporządzimy nasze kopie? Ja polecam płyty CD-RW
są bardzo wytrzymałe i tanie. Niestety, jak wiesz, płyta taka ma obecnie pojemność 650 — 800 MB —jest to dość mało. Zamożniejsi administratorzy mogą pokusić się o kup­no napędu taśmowego. Administratorzy małej sieci nie muszą jednak ponosić takich kosztów. Pozostaniemy przy nagrywarce CD-RW —jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale jeśli nasz portfel świeci pustkami, możemy zdecydować się na tańsze mo­dele w cenie około 200 - 300 złotych. Jeśli mamy już odpowiednie urządzenie nagrywające pozostaje tylko kupić odpowiednie nośniki. Polecam kupno minimum dwóch płyt CD-RW. Posłużą nam one do wykonywania kopii bezpieczeństwa w następujący sposób: najpierw sporządzamy kopię na płycie nr 1. Następnie za ok. miesiąc sporzą­dzamy kopię na płycie nr 2 i kasujemy płytę nr 1. Po kolejnym miesiącu cały proces powtarzamy od nowa. Ważne jest, aby najpierw wykonać kolejną kopię, a dopiero póź­niej kasować poprzednią. Kolejną moją radą jest aby podczas tworzenia kopii odłączyć komputer od sieci lokalnej i Internetu, aby żaden użytkownik nie wprowadzał zmian podczas zgrywania danych na płytę. Po udanym procesie nagrania danych na płytę CD możemy komputer ponownie podłączyć do sieci.           : .
Zanim przystąpimy do działania, musimy utworzyć ha dysku C: folder o nazwie Kopia. Będziemy w nim umieszczać wszystkie elementy, które ostatecznie znajdą się na na­szej płycie CD-RW.
Teraz czas je zlokalizować. Najpierw zajmiemy się rejestrem. Wiemy dobrze, że rejestr systemowy przechowywany jest w dwóch plikach ukrytych w ka­talogu Windows. Są to user.dat i system.dat. Nie będziemy ich jednak kopiować. Bardziej poręczny będzie pojedynczy plik z rozszerzeniem REG, w którym zapiszemy zawartość całego rejestru. Plik taki utworzymy poleceniem:
regedit /e c:\ kopia.reg      .
Powyższe polecenie musimy wpisać w oknie, które się pojawi po kliknięciu Start i Uru­chom lub w trybie MS DOS. Po wpisaniu i wykonaniu polecenia musimy odczekać około trzy minuty — tyle bowiem zajmuje systemowi utworzenie kopii rejestru w pliku. Po tym czasie w katalogu głównym dysku C: zobaczymy plik kopia.reg. Zawiera on całą zawartość rejestru. Ten plik będziemy musieli nagrać na CD-RW — nie rób tego już teraz! Poczekaj ąż skompletujemy wszystkie dane do naszej kopii. Teraz zajmiemy się folderami użytkowników. Najpierw musimy je jednak zlokalizować. W zależności od wersji systemu są one położone w różnych częściach dysku. Oto tabelka, która pomo­że Ci je odnaleźć.
System óperacyjny
Ścieżka dostępu
Windows 95/95/ME
C:\windows\profiles\
WindowsNT
C:\Winnt\profiles\
Windows 2000/XP
C:\document and settings\
Linux / Unix
/etc/home
MS DOS
Nie posiada folderów użytkownika

Gdy już odnajdziemy na powyższej liście nasz system i zlokalizujemy folder z dany­mi, musimy go skopiować do folderu C:\Kopia\uzytkownicy— folder Kopia był już utworzony na początku, a podfolder użytkownicy musisz utworzyć właśnie teraz. Teraz ( w przypadku Windows 95/95/ME ) musimy dodatkowo skopiować wszystkie pliki z rozszerzeniem PWL znajdujące się w katalogu Windows. Skopiowane pliki możemy umieścić w nowym podkatalogu o nazwie SystemC:\Kopia\system. Teraz skopiujemy całą zawartość naszej skrzynki pocztowej. Nie będziemy oczywiście kopiować każdego listu oddzielnie, lecz przeniesiemy cały folder z listami i nie tylko. Przy okazji skopiujemy kilka innych przydatnych plików i ustawień. Skopiuj po prostu cały folder C:\windows\dane aplikacji do folderu C:\Kopia. Jak zapewne zauważyłeś, śledząc postęp kopiowania plików, w folderze Kopia mamy teraz całą skrzynkę nadaw­czą, odbiorczą, kopie robocze, a nawet elementy usunięte i książkę adresową. Dobrze, mamy już niemal wszystko. Musimy teraz dodać do naszej kopii kilka dodatkowych plików. Oto ścieżki dostępu do nich:
wszystkie pliki z rozszerzeniem INI z folderu C:\Windows,
C:\config.sys,
C:\autoexec.bat.
Teraz możemy nagrać płytę. Ilość danych może być różna i może przekroczyć pojemność płyty CD, ale tym się nie przejmuj. Jeśli jednak ilość zgromadzonych plików przekroczyła pojemność płyty, możesz je skompresować np. przy użyciu progra­mu WinRar lub WinZip. Gdy liczba danych będzie mniejsza od 650 - 700 MB, to mo­żesz przystąpić do nagrywania płyty CD.
Wiemy już, jak kopiować. Teraz czas je zlokalizować. Najpierw zajmiemy się rejestrem. Wiemy dobrze, że rejestr systemowy przechowywany jest w dwóch plikach ukrytych w ka­talogu Windows. Są to user.dat i system, dat. Nie będziemy ich jednak kopiować. Bardziej poręczny będzie pojedynczy plik z rozszerzeniem REG, w którym zapiszemy zawartość całego rejestru. Plik taki utworzymy poleceniem:
regedit /e c:\ kopia.reg
Powyższe polecenie musimy wpisać w oknie, które się pojawi po kliknięciu Siari i Uru­chom lub w trybie MS DOS. Po wpisaniu i wykonaniu polecenia musimy odczekać około trzy minuty — tyle bowiem zajmuje systemowi utworzenie kopii rejestru w pliku. Po tym czasie w katalogu głównym dysku C: zobaczymy plik kopia.reg. Zawiera on całą zawartość rejestru. Ten plik będziemy musieli nagrać na CD-RW — nie rób tego już teraz! Poczekaj aż skompletujemy wszystkie dane do naszej kopii. Teraz zajmiemy się folderami użytkowników- Najpierw musimy je jednak zlokalizować. W zależności od wersji systemu są one położone w różnych częściach dysku. Oto tabelka, która pomo­że Ci je odnaleźć.
System operacyjny
Ścieżka dostępu
Windows 95/95/ME
C:\windows\prpfiles\
Windows NT
C:\Wirint\profiles\
Windows 2000/XP
C:\document and settings\
Linux / Unix
/etc/home
MS DOS
Nie posiada folderów użytkownika

Gdy już odnajdziemy na powyższej liście nasz system i zlokalizujemy folder z dany­mi, musimy go skopiować do folderu C:\Kopia\uźytkownicy — folder Kopia był już utworzony na początku rozdziału, a podfolder użytkownicy musisz utworzyć właśnie teraz. Teraz — w przypadku Windows 95/95/ME — musimy dodatkowo skopiować wszystkie pliki z rozszerzeniem PWL znajdujące się w katalogu Windows. Skopiowane pliki możemy umieścić w nowym podkatalogu o nazwie SystemC: \Kopia\system. Teraz skopiujemy całą zawartość naszej skrzynki pocztowej. Nie będziemy oczywiście kopiować każdego listu oddzielnie, lecz przeniesiemy cały folder z listami i nie tylko. Przy okazji skopiujemy kilka innych przydatnych plików i ustawień. Skopiuj po prostu cały folder C:\windows\dane aplikacji do folderu C:\Kopia. Jak zapewne zauważyłeś, śledząc postęp kopiowania plików, w folderze Kopia mamy teraz całą skrzynkę nadaw­czą, odbiorczą, kopie robocze, a nawet elementy usunięte i książkę adresową! Dobrze — mamy już niemal wszystko. Musimy teraz dodać do naszej kopii kilka dodatkowych plików. Oto ścieżki dostępu do nich:
wszystkie pliki z rozszerzeniem INI z folderu C:\Windows,
C:\config.sys,
C:\autoexec.bat.
Teraz możemy nagrać płytę. Ilość danych w moim przypadku wyniosła 320 MB. U Cie­bie może to być nieco inna, ale tym się nie przejmuj. Jeśli jednak ilość zgromadzonych plików przekroczyła pojemność płyty, możesz je skompresować np. przy użyciu progra­mu WinRar lub WinZip. Gdy liczba danych będzie mniejsza od 650 - 700 MB, to mo­żesz przystąpić do nagrywania płyty CD.

W tym momencie ważne jest, aby odpowiednio skonfigurować program do nagrywa­nia płyt; Oto opcje, które muszą być włączone podczas nagrywania — podałem pol­skie nazwy ze względu na różnorodność programów nagrywających:
zaznasz opcję omijania wszelkich ograniczeń systemu ISO,
zezwalaj na stosowanie długich nazw pliku,
jako standard kodowania nazw plików ustaw ASCII,
możesz ustawić także dodatkowy deskryptor nośnika — Joliet.
Wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia nagrywania. Teraz włóż do napędu pustą płytę CD-RW i rozpocznij nagrywanie. Po kilku minutach płyta będzie gotowa. Najlepiej umieścić ją w plastikowym opakowaniu, a na wewnętrznej stronie okładki  (w miejscu przeznaczonym na opis zawartości ) wpisać datę nagrania płyty. Dzięki temu bez tru­du zorientujemy się, kiedy robiliśmy ostatnią kopię oraz odróżnimy starą kopię od nowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz